Randevu ve Talepleriniz İçin

Nazolabial Dolgu

Güldüğümüzde, yanakların yukarı çıkması ile birlikte nasolabial katlantı belirgin hale gelir. Zamanla bu mimik katlantısının derinleşmesi ile oluşan boşluk, burada bir oluk yaratır. Nazolabial dolgu uygulaması ile bu oluk doldurulur.

Nazolabial Dolgu

Nazolabial Dolgu Nedir?

Etken maddesi Hyaluronik asit olan nazolabial dolgu, gülme çizgilerine uygulanır. Nazolabial çizgilerin derinliğine göre dolgu farklı cilt katmanlarına enjekte edilmektedir. Su çekme yeteneği sayesinde Hyaluronik asit, uygulandığı bölgenin dolgunlaşmasını sağlar. Nazolabial bölgede doku kaybı nedeniyle oluşan derin çizgiler dolar, cilt canlanır, gerilir ve daha genç görünür.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Yapılır?

Her yaştan yetişkin kadın ve erkek, dileği zaman, nazolabial dolgu ile gülme çizgilerine veda edebilir. Nazolabial dolgular söz konusu olduğunda genellikle geç kalınır oysa çizgiler derinleşmeden müdahale etmek hem daha az dolgu ile sorunu çözmemizi sağlar hem de kırışıklıkların derinleşmesini engeller. Yüzün herhangi bir noktasında meydana gelen doku kaybı ve/veya cilt sarkması, zamanla tüm dokuları doğru aşağıya çeker. Bu sebeple ağız kenarında oluşan dikey çizgilere ne kadar erken müdahale edilirse o kadar erkenden yaşlanma karşıtı koruma sağlamış oluruz.

Nazolabial Dolgu Nasıl Yapılır?

Nazolabial dolgu uygulaması öncesi cilt steril hale getirilir ve uygulama bölgesi anestezik kremle uyuşturulduktan sonra kişiye özel oluşturulan dolgu protokolü uygulanır. Hyaluronik asit ile yapılan nazolabial dolgu burun, iç yanak, dudak kenarları ve gülüş analizi edilerek gerçekleştirilir. Anestezi sonrası dolgu işlemi 10-15 dakika içinde tamamlanır. Dolgu uygulamalarının en önemli kısmı, uygulama öncesi gerçekleştirilen estetik ve altın oran muayenesidir. Nazolabial dolgu öncesi yüzün tamamında bir estetik oran değerlendirilmesi yapmak gerekir. Bu sayede örneğin nazolabial dolgu yapmadan önce elmacık kemiği dolgusu ile yüzün belli oranda lift etmesini ve gülme çizgilerinin hafiflemesini sağlayabiliriz. Böylece nazolabial çizgilere uygulanacak dolgu miktarını azaltmış oluruz ki bu da cildin yükünü azaltır ve çok daha doğal bir görüntü elde etmemizi sağlar. Derin çizgilerin bir kerede doldurulması yerine aşamalı olarak birkaç seferde dolgu uygulanması son zamanlarda tercih ettiğimiz bir yaklaşımdır ve ileri yaşlardaki kadın ya da erkeklerde derin gülme çizgilerinin doldurulmasında son derece memnun kalınan sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır. Dolgu uygulamaları anında etki elde etmemizi sağlayan işlemlerdir. Gülme çizgileri doldurulduktan hemen sonra ağız kenarındaki derin çizgiler silikleşir fakat dolgunun oturması biraz daha uzun zaman alır.

Nazolabial Dolgu Sonrası Ödem

İğne ile gerçekleştirilen tüm medikal uygulamalar ödem yapabilir. Hassas cilt yapısına sahip kişilerde ödem çok daha kolay meydane geliyor olsa da tüm cilt tipleri için her zaman bir olasılıktır. Çünkü bedenimiz iğne ile delinmeye ya da neşter ile kesilmeye tepki veren canlı bir mekanizmadır ve ödem aslında iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Ağız kenarı çizgileri doldurulduktan sonra ödem oluşabilir ve genellikle birkaç gün içinde tamamen iyileşir. Dolgu uygulaması derinleştikçe ödem olma ihtimali artar fakat bu durum daha çok derin çizgiler için geçerlidir. Nazolabial dolgu uygulaması sonrası çoğu zaman son derece konforludur. Hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Nazolabial Dolgu Ne Zaman Oturur?

Gülme çizgilerinin derinliğine göre kullanılan dolgu miktarı arttıkça dolgunun oturması süresi uzar. Derin nazolabial oluklarda dolgunun oturması için 2 hafta beklemek gerekirken daha hafif gülme çizgilerinde 1 hafta 10 gün içinde dolgu yüze oturur, mimiklerle uyumlu hale gelir ve son derece doğal bir tazelenme, gençleşme elde etmiş oluruz.

Nazolabial Dolgu Ne Kadar Kalıcı?

Nazolabial dolgu bir geçici dolgu uygulamasıdır ve 8-16 ay arası bir süre için kalıcıdır. İlk uygulamadan 8-10 ay sonra, gülme çizgileri tekrar belirgin olmadan önce dolgu işlemi yenilenebilir.

Nazolabial Dolgu Zararlı Mı?

Ağız çevresi kılcal damarların yoğun olduğu bir bölge olduğu için nazolabial dolgu uygulaması sonrası kızarıklık, morarma, ödem gibi geçici durumlar oluşması beklenen ve normal kabul ettiğimiz yan etkilerdir. Birkaç gün içinde tamamen iyileşir. Nazolabial dolgu, hyaluronik asitle yapılan, doku dostu dolgu uygulamasıdır. Herhangi bir zararı söz konusu değildir. Fakat nadiren de olsa enfeksiyon riski taşır, kanama meydana gelebilir, yumuşak doku lezyonu oluşabilir.

Whatsapp
Instagram